Historia Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących powstało z inicjatywy rodziców dzieci z dysfunkcją narządu wzroku, którzy od 1986 roku działali w Kole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Organizacja uzyskała osobowość prawną w 1996 roku, a w 2005 roku status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie działa głównie na terenie Poznania.  Realizując statutowe cele, organizacja podejmowała wielokierunkowe działania na rzecz poprawy zdrowia, usamodzielnienia społecznego oraz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów i całych rodzin.

Od początku działalności Stowarzyszenie dążyło do zapewniania systematycznego wsparcia, czego wyrazem było tworzenie placówek funkcjonujących w systemie ciągłym. Pierwszą placówkę, tj. Ośrodek Terapii Zajęciowej, powołano we wrześniu 1997 roku dla 20 osób z niepełnosprawnością, które z uwagi na stan zdrowia były niezdolne do dalszej nauki ani pracy zarobkowej. Ośrodek oferował terapię zajęciową, rehabilitację ogólno-usprawniającą i poradnictwo dla rodzin.

ŚDS jako pierwszy
IMG_20240905_0002

W marcu 1999 roku Ośrodek Terapii Zajęciowej, który działał w Poznaniu przy ul. Ognik 20B, został przekształcony w Warsztat Terapii Zajęciowej „Ognik”.  WTZ oferuje miejsca dla 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną.  Program placówki obejmuje: terapię zajęciową, rehabilitację ogólno-usprawniającą, pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe.

W listopadzie 2002 roku Stowarzyszenie utworzyło Środowiskowy Dom Samopomocy „Ognik” (dom typu B). Początkowo placówka prowadziła działalność w budynku przy ul. Ognik 20B. W 2005 roku utworzono filię ŚDS w budynku przy ulicy Marcelińskiej 58 i tam placówka funkcjonuje do dziś. ŚDS oferuje miejsca dla 46 osób z zaburzeniami psychicznymi, obecnie przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną. Najważniejszymi celami funkcjonowania placówki jest dogłębne poznawanie potrzeb każdego uczestnika i oferowanie adekwatnego wsparcia w postaci różnorodnych zajęć indywidualnych i grupowych oraz jak najpełniejsze zintegrowanie uczestników ŚDS z otoczeniem społecznym, tak, aby mogli oni w funkcjonować w środowisku w jak największym stopniu samodzielnie.

IMG_20240905_0004

W kolejnych latach Stowarzyszenie koncentrowało swoją działalność na prowadzeniu  placówek, w których  obejmowano wsparciem łącznie 86 osób. Na przestrzeni lat Stowarzyszenie zrealizowało także liczne projekty kulturalne, sportowe i społeczne (więcej informacji w zakładce Projekty).

IMG_20240905_0005

Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli i aktualnie uczestniczą w różnych gremiach, wyrażając opinie o wielu istotnych problemach dotyczących środowiska osób z niepełnosprawnościami poprzez udział m.in. w Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Poznania, w Wielkopolskiej Radzie Koordynacyjnej, Wielkopolskim Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenie było 3-krotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu „Lodołamacze”, zdobywając dwa razy 1. miejsce w regionie wielkopolskim i jeden raz 3. miejsce w eliminacjach ogólnopolskich.

W związku z tym, że na przestrzeni lat w Stowarzyszeniu zaszły znaczne zmiany demograficzne i w efekcie powiązanych z nim było coraz mniej osób z niepełnosprawnością wzrokową, a w ich miejsce potrzebę wsparcia zgłaszały osoby doświadczające innego rodzaju trudności, w lipcu 2024 r. Stowarzyszenie zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Dzień Dobry Ognik.